• Registrace

Seymour Duncan Joe Bonamassa Pickup Set

Již není v prodeji

Seymour Duncan Joe Bonamassa Pickup Set

Značka: SEYMOUR DUNCAN Katalogové číslo: S-SET_JOE_BONAMASSA Záruka: 24 měsíců
Joe Bonamassa Signature dual humbucker set
Popis
Komentáře 
Seymour Duncan Joe Bonamassa Pickup Set | Sady snímačů

Popis Seymour Duncan Joe Bonamassa Pickup Set

Joe Bonamassa Signature dual humbucker set

The Joe Bonamassa Signature dual-humbucker set accurately replicates the P.A.F. pickups in Joe’s beloved 1959 sunburst Les Paul®.
Their rich, dynamic, and nuanced voice will appeal to all tone connoisseurs who cherish the passion and power of the original humbucker. Wound on the historic Leesona machine that created humbuckers for Gibson back in the ‘50s and ‘60s, the set features an Alnico 2 magnet in the neck pickup and Alnico 3 in the bridge. Period-correct butyrate bobbins, lightly antiqued nickel covers, wooden spacer, and retro-style “Bonamassa” P.A.F. stickers heighten the vintage vibe. Only 1,959 Custom Shop sets will be sold. Each will be hand signed by Seymour Duncan and Joe Bonamassa and include a special USB flash drive with video interviews, special features, and more.
| SEYMOUR DUNCAN | Snímače
0 1 0 0
Seymour Duncan Joe Bonamassa Pickup Set | Sady snímačů

Komentáře ke zboží Seymour Duncan Joe Bonamassa Pickup Set

Příspěvky do diskuze můžeš přidávat jak s registrací, tak bez registrace. U kladů a záporů napiš vždy jeden bod na jeden řádek – pokuď tě nic nenapadne, tak nech pole prázdné. Příspěvek zveřejníš kliknutím na tlačítko „Odeslat komentář“.

Seymour Duncan

Seymour Duncan je americký výrobce špičkových snímačů pro elektrické kytary a baskytary. V portfoliu výrobce jsou i efektové pedály. V dnešní době se snímače Symour Duncan používají na kytarách Fender, Gibson, Yamaha, ESP, Ibanez, Jackson a dalších. Snímače používá mnoho hráčů z nejvyšší ligy, jako jsou Yngwie Malmsteen, Slash, Billy Gibbons nebo Mike Stern.